Mečislovas Sakalauskas

2023 m. gruodžio 5 d. amžinybėn išėjo restauratorių sąjungos garbės narys, fotografas Mečislovas Sakalauskas. Dirbdamas nuo 1952 m. paveldosaugos sistemoje, jis fotografijose įamžino ne tik žinomus ir reprezentacinius mūsų mylimo Vilniaus vaizdus, bet ir užfiksavo begalę miesto pastatų, jų eksterjerų ir interjerų detalių, kiemų, vidinių erdvių, panoramų, kurie mums dabar atskleidžia ir primena koks buvo Vilnius XX amžiaus antrojoje pusėje. Ne tik Vilnius buvo jo fotografijų objektas, dirbdamas PRI jis kartu su tyrėjais ir projektuotojais keliavo po visą Lietuvą, fiksavo jos paveldą, kurio didelę dalį jau galime pamatyti tik fotografijose. Prisiliečiame prie jo darbų kiekvieną kartą tirdami ir projektuodami mūsų paveldą ar šiaip vartydami vaizdų albumus apie Vilnių, mūsų kraštą ar buvusių kolegų bendravimą.

Jono Bytauto nuotr.

2023 m. rugsėjo 15 d. Vilniaus rotušėje įvyko forumas „Lietuviai XX amžiaus I pusės Vilniuje: kas atmintina?“.  Dalinamės vilniečių ainės Birutės Čibiraitės Biekšienės tekstu ir sakyta kalba.

„Šis forumas savo eilės laukė 84 metus. Dabar įvyko. Ar gi neglime to laikyti stebuklu? Vilnius dūsta nuo nežinios. Kažkodėl apie kažką nekalbama, kažkas nežinoma, nes... nežinia kas.Paklausykite, esame savoj valstybėj, savame mieste, esame šeimininkai. Gal negalime užmiršti, kad anksčiau mums kažkas nebuvo leidžiama? Vilniaus miesto savivaldybė supranta – turime problemų (o kur jų nėra?), tai spręskime, bendraukime, kalbėkime, aiškinkimės. Šis forumas labai jautria tema – tarpukario Vilnius. Mūsų mylimas Vilnius. Bet tiek daug apie jį dar nežinome.

Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda įteikė valstybės apdovanojimus už nuopelnus Lietuvai ir už jos vardo garsinimą pasaulyje.

Tarp apdovanotųjų – ir architektas restauratorius Evaldas Purlys – apdovanotas ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ riterio kryžiumi už nuopelnus išsaugant ir atgaivinant Lietuvai reikšmingą nekilnojamąjį kultūros paveldą.


Nuoširdžiai sveikiname!

Visas apdovanotųjų sąrašas – Prezidentūros pranešime: https://www.lrp.lt/lt/ziniasklaidos-centras/naujienos/39974

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotrauka / Robertas Dačkus

 

Foto autorė: Lina Fisheye

Restauratorių dėmesiui:   Skelbiamas Geriausių 2021-2022  metų restauravimo darbų konkursas

Restauratorių sąjunga kas du metus organizuoja Geriausių restauravimo darbų konkursą.

Konkursui gali būti teikiami kilnojamųjų ir nekilnojamųjų kultūros vertybių restauravimo ir tyrimų darbai bei restauravimo darbų projektai pagal atskiras sritis – „Kilnojamosios kultūros vertybės“ ir „Nekilnojamosios kultūros vertybės“.
Konkursinė medžiaga turi būti pateikta PDF arba PowerPoint formatu, taip pat galima pateikti ir spausdinta popierine forma.

2022 m. gruodžio 19 d., 13 val. 

Kviečiame į NEEILINĮ VISUOTINĮ NUOTOLINĮ LR RESTAURATORIŲ SĄJUNGOS SUVAŽIAVIMĄ

 

Prisijungti į „Zoom“ susitikimą su nuoroda:

Mečislovo Sakalausko nuotrauka

Lapkričio 25 d., penktadienį

Nacionaliniame muziejuje LDK valdovų rūmai (Katedros aikštė 4, Vilniuje) įvyks LR Restauratorių sąjungos suvažiavimas.

Dalyvių registracija 9.30
Suvažiavimo pradžia 10.00

Kviečiame aktyviai dalyvauti

SUVAŽIAVIMO DARBOTVARKĖ

 

Renginys vyks

Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilyje (Vytėnai)

DISKUSIJOS PROGRAMA

 

 

Birželio 23 d. svečiavomės pas Dr. Kazį Napaleoną Kitkauską. Pristatome neseniai išleistą jo dienoraščių knygą.

 

Lietuvos Respublikos restauratorių sąjunga jungiasi prie Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondo iniciatyvos: Ukrainoje vyksta žiaurus karas. Okupantai griauna miestus, apšaudo muziejus, teatrus, naikina kultūros paminklus. Nacionalinis Ukrainos dailės muziejus susiduria su milžiniškais iššūkiais. Vykstant karui nėra galimybių evakuoti dailės kūrinius. Juos tenka slėpti. Mūsų draugams Ukrainoje labai reikalingos pakavimo medžiagos, aplankai, dėžės, gesintuvai. Surinkime tam lėšų. 

Kviečiame kolegas pinigus siųsti į LRRS sąskaitą LT807044060001160621 su prierašu “parama Ukrainos Nacionaliniam dailės muziejui”. 

Mečislovo Sakalausko nuotrauka

Lietuvos Respublikos restauratorių sąjunga šventė 30 metų jubiliejų. Šia proga sukūrėme filmą apie mus.

 

 

 

 

 

RS sveikinimas

* Lietuvos Respublikos restauratorių sąjungos nariai yra susirūpinę dėl objekto – Namų komplekso, vad. Kražių kolonija, antro namo,   J. Tumo-Vaižganto g. 6, Vilniuje, (u.o.k. 36470) fasadų sužalojimo. Kultūros vertybių registre objektui nustatytų vertingųjų savybių sąraše įvardinta: pastato fasadų architektūrinis sprendimas - PR fasado architektūrinio sprendimo visuma; fasadų apdaila ir puošyba - PR fasado raudonų keramikinių plytelių ir pilko cementinio tinko apdaila.

Kaip pasityčiojimas skamba KPD tinklapyje cituojami darbus vykdančios įmonės paaiškinimai, jog „fasadai laikinai padengti impregnuojančia medžiaga, skirta apsaugoti restauruojamus fasadus šaltuoju sezonu“.http://www.kpd.lt/news/5935/158/KPD-Montvilos-kolonijoje-reikalaus-autentiskumo.html

Akivaizdu, kad pastato vertingosios savybės yra iš esmės ir galbūt negrįžtamai pažeistos: Įsigeriančiais dažais, tvirtu sluoksniu padengtos raudonos keraminės plytelės ir jų siūlės, autentiškos siūlės papildomai užpildytos glaistu (žr. fotografija nr.2). Pilko cemento tinko apdaila (akmens imitacija), reljefinio dekoro elementai grubiai užglaistyti ir nudažyti balsvais dažais (žr. fotografija nr.3).

Architektūros riterio ordinas- Lietuvos architektų sąjungos apdovanojimas, nuo 1998 m. skiriamas šios sąjungos nariams už reikšmingus nuopelnus Lietuvos architektūrai.

Architektė Giedrė Filipavičienė nuo 1973 m. dirbo Paminklų restauravimo projektavimo institute ir buvo Trakų grupės vadovė, vėliau – bendrovės „Lietuvos paminklai“ vyriausioji architektė, teritorijų planavimo vadovė, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento Kultūros paveldo skyriaus vadovė, nuo 2007 m. Valstybinės kultūros paveldo komisijos narė.

Marius Daraškevičius

magiška dvarų kasdienybė – vaistinėlės detektyvas – istorinė architektūros ir antropologijos studija

Dvaro vaistinėlė – magiškiausias kambarėlis, leidžiantis dirstelėti į nematomą dvaro pusę. Kaip tik čia, paslėptos nuo pašalinių akių, saugiai nuguldavo visos gėrybės: nuo vaistų ir tinktūrų iki dvarininkių „laboratorijose“ pagamintų gražinimosi priemonių, nuo trauktinių iki nekasdienių gardėsių.

Birželio 17, 18 d. Vilniuje ir Panemunėje vyko Tarptautinė mokslinė praktinė konferencija „Kultūros paveldo aktualijos: patirtis, inovacijos, partnerystė“, skirta UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje metų minėjimui ir Lietuvos Respublikos Restauratorių sąjungos 30-mečiui.

Konferencijos įrašas Lietuvių kalba

Conference record in English

Nematomi kultūros paveldo gydytojai – restauratoriai

Pranešimas spaudai

Lietuvos Respublikos restauratorių sąjunga

Š.m. birželio 12 d. Senojoje Zapyškio bažnyčioje pirmą kartą vyko Geriausių 2019-2020 metų kilnojamųjų kultūros paveldo vertybių restauravimo darbų konkurso pristatymas visuomenei. Rimtas renginys pavadintas šmaikščiu pavadinimu „Kultūros gydytojai“ sutraukė gausų būrį paveldo mylėtojų.

Cultural Heritage Issues: Experience, Innovation, Partnerships

Dedicated to the UNESCO World Heritage Year in Lithuania and 30th anniversary of the Union of Restorers of the Republic of Lithuania

Vilnius (Vilnius Academy of Arts) and Vytėnai (Panemunė Castle), Lithuania

CONFERENCE PROGRAM 

Kultūros paveldo aktualijos: patirtis, inovacijos, partnerystė“,

skirta UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje metų minėjimui ir Lietuvos Respublikos Restauratorių sąjungos 30-mečiui

Vilnius (Vilniaus dailės akademija), Vytėnai (Panemunės pilis)

KONFERENCIJOS PROGRAMA