Praėjusių metų pradžioje, sausio 20 d. kreipiausi į KPD ir KPC direktorius dėl pavojingos Žemalės vargonų situacijos. Vargonai buvo tarsi restauruojami, bet be programos. Pasirodė, kad jie net neįtraukti į kultūros vertybių registrą, nes jie galbūt yra bažnyčios vertingoji savybė, bet to negali nustatyti, nes... Apie tai prieš gerus metus į mūsų Restauratorių sąjungos svetainę buvo įdėtas mano rašinėlis: http://www.restauratoriusajunga.org/idomu/14-idomu/67-apie-zemales-vargonus.

Nežinau, kaip pats pražiūrėjau įrašą, darytą bene praėjusių metų rugpjūčio 18 d.: https://www.youtube.com/watch?v=ZM5N4JyexWc; Jį man persiuntė senas mano bičiulis Martinas, Vokietijos Pomeranijos žemės vargonų ekspertas, pats geras vargonininkas, beje, išleidęs Lietuvos istorinių vargonų CD, taigi, juos gerai pažįstantis. Jis parašė:

Ką tik radau ... atsitiktinai ... internete. Kaip suprantu, tai mūsų dr. G.P. restauruotų vargonų Žemalėje pašventinimas. Šiuos vargonus pažįstu, buvau ten 2007 m. Akivaizdu, kad klaviatūra, kurios anuomet nauji buvo tik klavišų antdėklai, dabar visiškai pakeista. Kad ir kaip bebūtų keista, klavišų priekiai sugalvoti nauji, baroko formos, nors vargonai pastatyti apie 1830–40 m. Vargonininkui grojant matosi, kad klaviatūra yra nauja ... klaviatūros šonų mediena labai švari. Vis dėlto blogiausia yra tai, kad visi vargonų registrų junginiai vargonai klaikiai nedera, be to, intonuoti netolygiai, nors, kaip matau, kartu įjungiami daugiausia 3-4 registrai. Net nedrįsau įsivaizduoti, kokia kakofonija kiltų įjungus pleno ar liežuvėlinius balsus.... 2007 m. vargonai vis dar buvo grojami, žinoma, labai blogos būklės, bet iš esmės beveik visos dalys buvo, ir jokiu būdu ne katastrofiškos būklės. Atrodo, kad katastrofa yra būtent jų „restauravimas" – toks apgailėtinas garso rezultatas. Vaizdo įraše taip pat galite pamatyti vamzdį viduje, apklijuotą mėlynu popieriumi... Tai pamačius tenka dar LABIAU BIJOTI dėl to, kas nutiks Casparini vargonams ....

Herzliche Ostergrüße, Martin

Kviečiu gerbiamuosius Kolegas peržiūrėti šį įrašą. Ar bent jau paklausyti nuo 5-sios minutės, kaip skamba vienas puikiausių lietuvių vargonų kūrinių – Juozo Naujalio „Malda“. Kaip dabar manys KPC direktorius? Gal išgirdęs rezultatą jau tikrai nuspręs, kad šie vargonai tikra jokia vertingoji savybė? Gal vargingoji savybė?

Rimantas GUČAS