kviečiame į kelionę „MAŽOSIOS LIETUVOS ISTORIJOS IR KULTŪROS PĖDSAKAIS KARALIAUČIAUS KRAŠTE“ su istoriku, kraštotyrininku, knygų apie Karaliaučiaus kraštą autoriumi Norbertu Stankevičiumi,
kuri organizuojama dukart – 2020 m. balandžio 23-26 d. (4 d., autobusu) bei 2020 m. birželio 25-28 (4 d., autobusu).

Balandžio 23-26 d. kelionės programą atsisiųsite spustelėję šią nuorodą.

Birželio 25-28 d. kelionės programą atsisiųsite spustelėję šią nuorodą.

unnamed

Dabartinėje Kaliningrado srityje, 1000-1200 km nuo Maskvos nutolusioje Rusijos Federacijos „saloje“, kadaise driekėsi didžioji dalis Mažosios Lietuvos* žemių. Jos gyventojai vadino save lietuvininkais. Mažoji, arba Prūsų Lietuva apėmė Skaluvą, Nadruvą ir dalį Sembos, ribojosi su Barta ir Sūduva. XIII a. vykstant lietuviškų žemių suvienijimo procesui, minėtoms žemėms nebuvo lemta prisijungti prie besikuriančios Lietuvos valstybės, tuo metu dar jaunos Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės. Kryžiuočiams palaužus skaluvių ir sūduvių pasipriešinimą, net septyniems amžiams šioje teritorijoje įsitvirtino vokiečių valdžia.

Nepaisant to, būtent Mažąją Lietuvą laikome lietuvybės židiniu, kur gimė mūsų raštija, ilgą laiką saugota lietuvių kalba ir tautos kultūra. Tam palankios sąlygos susiklostė XVI a., kai ordino magistru tapęs gediminaitis Albrechtas panaikino Ordino valstybę, sudarė vietoj komtūrijų istoriškas-etnines apskritis, įvedė prūsiškas ir lietuviškas pamaldas, leido plėtotis lietuvybei, apsigyventi žmonėms iš LDK. Tą toleravo naujas evangelikų tikėjimas. 1547 m. Karaliaučiuje buvo išspausdinta pirmoji knyga lietuvių kalba, o vėliau ir Biblija, pirmoji lietuvių kalbos gramatika, pradėti leisti lietuviški laikraščiai, renkama tautosaka, buvo lengvatų lietuvių kalbą besimokantiems studentams. Iki pat Antrojo pasaulinio karo tai buvo ypatingas regionas, kuriame buvo galima atsekti nemaža lietuviškų etnografinių vertybių...

Siūlome pakeliauti po Mažosios Lietuvos ir Prūsos teritoriją dab. Kaliningrado srityje, aplankant gerą dešimtį miestų, apžvelgiant istorijos ir kultūros ypatumus, paieškoti dingusio Königsbergo Karaliaučiaus mieste, pakeliauti pajūriu, aplankant gintaro kasyklą, aukščiausią pakrantės skardį, prieškarinius vaizdus išsaugojusius kurortus ir kt.

*Šiuo metu dauguma Mažosios Lietuvos regiono teritorijos priklauso Kaliningrado sričiai, dalis – Lietuvai (Klaipėdos kraštas) ir Lenkijai.

Registracija į pirmąją kelionę (04.23-26) – iki 2020 m. vasario 7 d., į antrąją (06.25-28) - iki kovo 6 d., pranešant apie pageidavimą vykti ir sumokant 150 Eur/asm. avansą pagal šiuos rekvizitus:

Kultūrinių iniciatyvų UAB „Apija“
Ats. sąskaita.: LT617300010151515771
„Swedbank“, AB